Gjuha e luleve!
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Gjuha e luleve!

Nėse dėshironi tė dhuroni njė buqetė me lule atėherė duhet tė dini simbolikėn e tyre.

Nėse dėshironi tė dhuroni njė buqetė me lule atėherė duhet tė dini simbolikėn e tyre.
Nėse dėshironi tė dhuroni njė buqetė me lule atėherė duhet tė dini simbolikėn e tyre.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 18/09/2017 16:00

Njė kompozim mund tė jetė mėnyrė e mirė pėr tė shprehur dicka por nė vende tė ndryshme e njėjta lule ka kuptime tė ndryshme.

Ja cilat janė lulet mė tė zakonshme dhe mesazhet qė pėrcjellin:

E nisim me lulen qė dhurohet mė shumė tė nė gjithė botėn, trėndafili. Prej bukurisė universale mbetet dhurata ideale pėr cdo rast por kujdes me ngjyrėn pasi aty mund tė lindin keqkuptime. Nė perėndim trėndafilat e kuq janė simboli i dashurisė dhe pasionit. E njėjta ngjyrė nė Kinė pėrdoret pėr buqetėn e nuses. Nė Indi janė simbol i pastėrtisė. Krejt e kudėrta pėr hebrejtė, sepse e kuqja pėrfaqėson mėkatin ndėrsa nė Afrikėn e Jugut pėrdoret pėr tė mbajtur zi.

Qėndrojmė tek ngjyrat, e bardha qė nė perėndim ėshtė simboli i pastėrtisė dhe pėr kėtė arsye shumė shpesh zgjidhet pėr buqetat e nuses, nė Kinė dhe Japoni ėshtė i lidhur me vdekjen dhe zinė dhe pėrdoret nėpėr funerale. Nė Indi simpolizon hidhėrimin, palumturinė.

E verdha ėshtė ngjyra e diellit, pėr kėtė arsye lulet me kėtė ngjyrė vlerėsohen thuajse kudo pėr gėzimin qė pėrcjellin. Luledielli, trėndafili i verdhė etj. edhe pse kanė energji shumė pozitive sjellin gėzim, e shpresė, por nė shumė vende pėr shkak tė ngjyrės shihen si symbol i xhelozisė. Njė tufė lule me ngjyrė tė verdhė do tė ishin tė pėrshtatshme kudo, pėrvecse nė Egjipt ku pėrdoren pėr zi.

Ka disa lule tė cilat kanė njė kuptim pozitiv nė cdo anė tė botės pavarėsisht ngjyrės qė ato kanė. Tulipanėt , tė thjeshtė e plot ngjyra nė lindje pėrfaqėsojnė dashurinė perfekte, nė perėndim simbolizojnė ndershmėrinė si material dhe atė intelektuale.

Njė tjetėr lule tradicionale qė shpesh pasuron buqetat klasike ėshtė Gerbera. Forma e saj pėrcjell ndjenja tė zjarrta dhe pasionante por kuptimi ndryshon nė varėsi tė ngjyrės; rozė pėr tė rinjtė, e kuqe pėr fitoren, e verdhė pėr lavdinė, portokallia simbolizon arsye pėr tė festuar. Kjo vetėm nė Evropė. Nė pjesėn tjetėr tė botės kuptimi ėshtė i ndryshėm sipas traditave.

Manushaqja, simbol i pranverės nuk ėshtė aq shpesh nė buqeta e kompozime por kuptimi i saj ėshtė modestia, sinqeriteti e mirėsia. Nė pėrgjithėsi nė Europė kjo ngjyrė lidhet me mbretėrinė, ndėrsa nėse jeni nė Tajlandė duhet tė zgjidhni njė ngjyrė tjetėr pasi manushaqja pėrdoret pėr zi.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
e\ajO

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.